Preskoči na glavni sadržaj

Imam leasing



Potrebno je dostaviti službeni zahtjev na kojem je navedeno mjesto i vrijeme gubitka/krađe prometne dozvole ili registarske oznake, podaci o leasing ugovoru kao i vozilu na koje se odnosi gubitak. Ukoliko se radi o izmjeni podataka u prometnoj dozvoli, na službenom zahtjevu potrebno je navesti koji podaci se na istoj mijenjaju te priložiti dokument koji dokazuje traženu promjenu.

Po uplati otkupne vrijednosti primatelju leasinga priprema se i izdaje dokumentacija za prijenos vlasništva s kojom je potrebno otići na stanicu za tehnički pregled te napraviti odjavu objekta leasinga sa UniCredit Leasing Croatia d.o.o. Set dokumentacije potreban za prijenos vlasništva se sastoji od računa za financijski leasing, potvrde o ispunjenju obveza te punomoći za odjavu. Odjavu, odnosno prijenos vlasništva vrši primatelj leasinga. 

Ukoliko se odlučite za realizaciju prijevremenog otkupa ugovora o financijskom leasingu, potrebno je ispuniti  Zahtjev koji možete preuzeti na

internetskoj stranici UniCredit Leasing Croatia d.o.o.. Izdavanje ponude se naplaćuje 13,27 EUR + PDV. Informativni iznos neotplaćene glavnice u svakom trenutku možete pronaći na našoj službenoj stranici

https://portal.unicreditleasing.hr/prijava . Za ulazak na portal potrebno je upisati korisničko ime i PIN (ukoliko iste ne posjedujete, molimo kontaktirajte info desk UniCredit Leasing Croatia d.o.o. na broj telefona 01/2447-100).

Kod redovnog isteka odnosno prijevremenog raskida ugovora o operativnom leasingu primatelj leasinga dužan je izvršiti povrat objekta leasinga u posjed UniCredit Leasing Croatia d.o.o. Primatelju leasinga Društvo omogućava opciju kupnje, isključivo po prodajnoj cijeni koju će formirati UniCredit Leasing Croatia d.o.o., po zaprimanju procjene sudskog vještaka. 

U slučaju redovnog isteka ili prijevremenog raskida ugovora o leasingu, davatelj leasinga će pozvati primatelja leasinga i jamce/sudužnike na preuzimanje instrumenata osiguranja naplate potraživanja u roku od 60 (šezdeset) dana od dana kada su podmirena sva potraživanja davatelja leasinga po ugovoru o leasingu, koja potraživanja su utvrđena konačnim obračunom.        

Kako bi Vam se izdala punomoć izvedbu atesta i upisom nadogradnje u prometnu dozvolu na objektu leasinga, potrebno je dostaviti službeni zahtjev sa objašnjenjem o kojoj vrsti nadogradnje je riječ. Zahtjev je potrebno poslati na memorandumu ovjeren pečatom i potpisom od strane ovlaštene osobe, ukoliko je primatelj leasinga pravna osoba. Ukoliko je primatelj leasinga fizička osoba, dovoljno je poslati zahtjev ovjeren potpisom primatelja leasinga. Uz zahtjev potrebno je poslati ponudu, odnosno račun izvođača radova kako bi se moglo pristupiti izradi Sporazuma o nadogradnji. Paralelno s tim, sa osiguravajućom kućom se provjerava treba li navedenu nadogradnju evidentirati na polici automobilskog kaska te mijenja li ista vrijednost premije. 

U slučaju štete na objektu leasinga, primatelj leasinga obvezan je bez odlaganja štetu prijaviti osiguravajućem društvu kod kojeg je objekt leasinga osiguran i podnijeti davatelju leasinga dokaz da je to učinio. Primatelj leasinga dužan je zatražiti od servisne radionice da stupi u vezu s davateljem leasinga. Primatelj leasinga ima mogućnost odabira između rješavanja štete preko davatelja leasinga, uz plaćanje naknade davatelju leasinga za izvršenu uslugu obrade štete, i samostalnog rješavanja štete. Primatelj leasinga izražava svoj odabir na Nalogu za obradu odštetnog zahtjeva, a koji mu prosljeđuje davatelj leasinga. 

Ukoliko osiguravajuća kuća umanji iznos računa popravka, primatelja leasinga se tereti za razliku. Razlozi za umanjenje mogu biti:

FRANŠIZA - ugovoreno po polici; pri svakom štetnom događaju sudjeluje se sa određenim iznosom

MALUS – sukladno ugovoru sa pojedinom osiguravajućom kućom u jednoj osigurateljnoj godini pokrivena je jedna odnosno dvije štete u cijelosti; kod svake slijedeće zaračunava se sudjelovanje primatelja leasinga u nastaloj šteti, a koja se mjeri u određenim postotcima od visine premije ili osigurane svote

AMORTIZACIJA - sukladno uvjetima osiguranja, amortizacija se obračunava na određene dijelove koji su izvidom štete predviđeni za zamjenu (guma, ispušni lonac,cerada i sl.)

DUG PO POLICI- osiguravajuća kuća naplaćuje dugovanje po premiji, ukoliko postoji dugovanje po istoj. 
    

U slučaju nastanka totalne štete na Objektu leasinga, ukoliko je primatelj leasinga sklopio dodatno osiguranje (kasko i dr.) dužan je prijaviti štetu osiguravajućem društvu, a koje će nakon proglašenja totalne štete dostaviti davatelju leasinga obavijest o istom.

Ukoliko nije sklopljena polica dodatnog osiguranja (kasko i dr.) primatelj leasinga je dužan obavijestiti davatelja leasinga o šteti u roku od tri dana od nastanka štete i napraviti uslužnu procjenu u jednom od osiguravajućih društava, a najkasnije u roku od 30 dana od dana nastanka štete te istu odmah dostaviti davatelju leasinga.

U slučaju nastanka oštećenja/totalne štete objekta leasinga Primatelj leasinga nema pravo tražiti smanjenje leasing rata ili postavljati neke druge zahtjeve po ugovoru o leasingu.

U slučaju prijevremenog raskida ugovora o operativnom leasingu zbog totalne štete primatelj leasinga je dužan, o svom trošku,vratiti ostatke Objekta leasinga (karambol) na lokaciju koju odredi davatelj leasinga.

Način provedbe raskida leasing ugovora i rokovi za dostavu konačnog obračuna u slučaju nastanka totalne štete definirani su Općim uvjetima koje je primatelj leasinga potpisao uz ugovor o leasingu.

U slučaju krađe/utaje objekta leasinga odnosno nastanka događaja za koje bi se moglo pretpostaviti da su nastali kao posljedica kaznenih djela, primatelj leasinga obvezan je isto bez odlaganja prijaviti najbližoj policijskoj postaji te podnijeti prijavu nadležnim državnim tijelima.

Odmah po izvršenju prijave, presliku prijave primatelj leasinga obavezan je dostaviti osiguravajućem društvu i UCLC-u. Od datuma prijave nadležnim tijelima teče rok od 30 dana u kojem se vrši potraga za objektom leasinga. Ukoliko objekt leasinga bude pronađen isti se vraća primatelju leasinga.

Neovisno o nastupu krađe/utaje za primatelja leasinga teče obveza plaćanja leasing rata. Ne bude li Objekt leasinga pronađen u navedenom roku ugovor o leasingu se raskida s datumom pisane obavijesti osiguravatelja kojom potvrđuje nastanak okolnosti krađe/utaje.

Ukoliko nije sklopljena polica dodatnog osiguranja (kasko i dr.) primatelj leasinga je dužan dostaviti zapisnik nadležnog tijela (MUP) kojim se potvrđuje da objekt leasinga nije pronađen te se u tom slučaju ugovor o leasingu raskida s danom zaprimanja zapisnika/ potvrde nadležnog tijela da objekt leasinga nije pronađen.

Način provedbe raskida leasing ugovora i rokovi za dostavu konačnog obračuna u slučaju nastanka okolnosti krađe/utaje definirani su Općim uvjetima koje je primatelj leasinga potpisao uz ugovor o leasingu.

Punomoći za registraciju šalju se primatelju leasinga 45 dana prije isteka registracije poštom na adresu navedenu na Zahtjevu za financiranje. Stanice za tehnički pregled od 01.01.2018. godine traže isključivo original punomoći za registraciju.

Primatelj leasinga obvezan je sklopiti ugovore o osiguranju na način da je primatelj leasinga ugovaratelj osiguranja, a davatelj leasinga osiguranik.   

Za vozila se ugovara puni kasko bez franšize.    

Osnovica za obračun premije kasko osiguranja je novonabavna vrijednost vozila (bez odbijenih iznosa popusta, akcija, odobrenog rabata i slično ili cijena vozila prema EUROTAX-u, drugim odgovarajućim izvorima informacija prihvaćenih od osiguratelja, katalogu Centra za vozila Hrvatske ili originalnom računu. Osiguranje opreme ugovara sa na novonabavnu vrijednost leasinga (bez odbijenih iznosa popusta, akcija, odobrenog rabata, akcija..), bez franšize. Kod kasko osiguranja strojeva potrebno je ugovoriti i lom stroja. Osiguranje plovila se izričito sklapa na ugovorenu vrijednost - kao ugovorena vrijednost za sva nova plovila uzet će se kupoprodajna cijena plovila prema računu, dok za rabljena plovila iznos osiguranja se određuje kao stvarna tržišna vrijednost plovila.   

U slučaju da primatelj leasinga ne dostavi davatelju leasinga dokaz da je sklopio novi ugovor o osiguranju do 30 dana nakon isteka police, davatelj leasinga ima pravo naplatiti primatelju leasinga naknadu za nedostavljenu dokumentaciju u visini određenoj Odlukom o naknadama davatelja leasinga.

Prilikom prve uplate po pozivu na plaćanje za ugovor o financijskom leasingu ispostavlja se račun za primljeni predujam. Nakon isporuke objekta leasinga izdaje se račun na kojem je navedena specifikacija predujmova. Porezna osnovica na računu za obavljenu isporuku je umanjena za iznose ispostavljenih predujmova, pa prema tome storno računa više nije potreban. Odredbom članka 159. stavka 2. Pravilnika propisano je da se pri isporuci dobara odnosno obavljanju usluge izdaje račun u kojem porezni obveznik od obračunanog PDV-a po tom računu umanjuje PDV obračunan na primljeni predujam. Na tom računu porezni obveznik navodi i broj izdanog računa za primljeni predujam. 

EURIBOR (eng. Euro Interbank Offered Rate) je referentna kamatna stopa koja se utvrđuje na europskom međubankarskom tržištu za valutu euro (EUR). Utvrđuje se dnevno od strane informacijskog sustava Thomson Reuters kao prosječna stopa po kojoj prvoklasne banke jedna drugoj u Eurozoni posuđuju neosigurana sredstva u EUR. Spomenute banke moraju zadovoljiti određene kriterije kako bi EURIBOR bio reprezentativan i odražavao stvarnu situaciju na tržištu novca. EURIBOR je javno dostupan na informacijskim sustavima Thomson Reuters i Bloomberg, te na internetskim stranicama kao što su primjerice: www.euribor-ebf.eu, www.global-rates.com i www.euribor-rates.eu. EURIBOR se definira za različite rokove, a kratica ugovorenog EURIBOR-a sadrži naznaku roka na koji se odnosi (npr. dvanaestomjesečni EURIBOR predstavlja EURIBOR po kojem prvoklasne banke međusobno posuđuju sredstva na rok od 12 mjeseci). Važeći EURIBOR na određeni dan je EURIBOR koji je utvrđen i objavljen nakon 12:00 sati prema srednjeeuropskom vremenu dva relevantna dana ranije.

LIBOR ili Londonska međubankovna ponudbena kamatna stopa (London Inter-Bank Offered Rate - LIBOR) stopa je po kojoj londonske banke pozajmljuju sredstva jedna drugoj. Ponekad služi kao osnova za utvrđenje kamatne (interest) stope u poreznim utočištima (safe harbour) ili za utvrđenje kamatne stope na inozemni zajam koji je podoban za vraćanje.